Siara (znana również jako młodziwo) stanowi podstawę żywienia niemowląt. To nazwa żółtawej wydzieliny pochodzącej z gruczołów mlekowych nie tylko człowieka, ale także pozostałych ssaków, bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju, w tym spore ilości białka. Znacznie różni się od tego, co powszechnie nazywamy mlekiem: siara jest gęstsza, ma ciemniejszy kolor, a do tego posiada inny skład chemiczny. Prócz białek znajdziemy w niej również sole mineralne, witaminy, aminokwasy oraz hormony. Ma też lekko kwaśny odczyn. Tym samym czyni to siarę substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju ssaków, w tym człowieka.
Jak pozyskuje się siarę bydlęcą?
Jak łatwo wywnioskować, siara bydlęca jest pokarmem pozyskiwanym od krów na krótko przed porodem oraz w pierwszych dniach od przyjścia na świat młodych. Wydzielina posiada wymienione powyżej właściwości – służy temu, aby wzmocnić odporność cieląt, a jednocześnie ułatwić im dostosowanie do nowych warunków życia. Ten pierwszy bydlęcy pokarm (podobny do siary ludzkiej) zawiera składniki, z których następnie można pozyskać kolostryninę – mieszaninę specyficznych białek zawierających organiczny związek chemiczny o nazwie prolina. Nasze Colostrum (immunofirstaid) jest pobierane w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie cielaka, z nadwyżki której tenże cielak nie wypija.
Siara bydlęca: zastosowanie
Pozyskaną z siary bydlęcej kolostryninę wykorzystuje się do produkcji suplementów diety o potencjalnym działaniu immunologicznym, przeciwstarzeniowym oraz regenerującym. Wydzielinie przypisuje się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Młodziwo może wejść też w skład kremów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, a także preparatów łagodzących podrażnienia oraz przyspieszających gojenie naskórka.
W przypadku suplementów diety istotne jest, aby przyjmować siarę bydlęcą na czczo. Zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że stosowanie preparatów tego typu nie stanowi zamiennika zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia.